Komga – biblioteka komiksów online w Twoim domu!

Posiadanie bogatej biblioteki komiksów w domu to wspaniała sprawa, jednak trzeba przyznać, że zajmują one sporo miejsca na półkach, regałach i wszędzie indziej, gdzie zagospodarujemy dla nich miejsce. O ile książki można przechowywać i wygodnie czytać w formie elektronicznej na czytnikach ebooków takich jak Kindle, o tyle w przypadku komiksów jest to kiepskie rozwiązanie z uwagi na mocno „wyprane” barwy kolorowych wyświetlaczy typu e-ink.
Tu wspomóc możemy się alternatywą w postaci biblioteki komiksów Komga, którą zainstalować możemy lokalnie lub np. na serwerze typu NAS, a następnie komiksy czytać w wersji elektronicznej na dowolnej liczbie urządzeń takich jak tablety, telefony czy komputery. Komga jest oprogramowaniem Open Source, dostępnym w pełni bezpłatnie i obsługuje wiele popularnych formatów plików jak PDF, CBZ czy EPUB.
Czym jest Komga?
Komga to aplikacja, którą możemy zainstalować na komputerze lub serwerze i pełni ona funkcję biblioteki komiksów z możliwością skatalogowania ich, uporządkowania i czytania na różnych urządzeniach. Jeśli zainstalujemy ją na domowym serwerze np. typu NAS, a te są coraz popularniejsze, stosunkowo niedrogie i bardzo użyteczne, możemy naszą bibliotekę hostować na wielu urządzeniach nie tylko swoich, ale i dla członków rodziny. O dowolnej porze dnia, z dowolnego miejsca mamy wówczas dostęp do tylu komiksów, ile tylko w postaci cyfrowej umieścimy w folderze, który sobie na ten cel założymy.
Skąd wziąć komiksy w wersji cyfrowej?
W sieci jest wiele stron, na których znajdziecie zarówno legalne, jak i nielegalne pliki z komiksami. Te legalne kupicie w księgarniach/sklepach oferujących ebooki, takich jak Amazon lub pobierzecie na fanowskich stronach jak Translacje Komiksów Disneya, gdzie tłumacze umieścili sporo komiksów z kaczkami i myszami w polskiej wersji językowej. Możecie też zeskanować swoje komiksy (jest to legalne na własny użytek) i zapisać np. w formie PDF czy CBZ.

Instalacja Komga na komputerze Windows/macOS
W przypadku instalacji Komga lokalnie, na komputerze, sprawa jest banalna – pobieramy instalator z oficjalnej strony, przechodzimy proces instalacji i gotowe – możemy zacząć budować naszą bibliotekę.
>>LINK DO NAJNOWSZEJ WERSJI INSTALATORA<<
Instalacja Komga na serwerze NAS na przykładzie Synology DSM
Instalacja Komga na serwerze to super sprawa i sam z tego rozwiązania korzystam od jakichś dwóch lat. Dzięki temu wariantowi z dowolnego miejsca, o dowolnej porze i na dowolnym urządzeniu mogę czytać swoje komiksy.
Proces instalacji opisał na swoim blogu Marius Bogdan Lixandru. Poniżej zamieszczam link do pełnej instrukcji – jest ona bardzo jasna, krok po kroku i z ilustracjami, dzięki czemu nawet ktoś, kto nie robił tego wcześniej powinien dać sobie radę. W skrócie instalacja sprowadza się do wyznaczenia miejsca na komiksy na serwerze, dodaniu kontenera Komga w Container Manager (dawniej Docker) i skonfigurowania całości wedle preferencji. Na koniec pozostanie zaindeksowanie kolekcji komiksów.
Poniższe linki prowadzą do instrukcji krok po kroku, przygotowanej przez M. Lixandru z bloga mariushosting.com:
>>INSTRUKCJA INSTALACJI DLA SYNOLOGY DSM<<
>>INSTRUKCJA INSTALACJI DLA UGREEN NAS<<

Zainstalowałem Komga na serwerze i co dalej?
Pora zainstalować na urządzeniach przenośnych odpowiednie aplikacje – wśród najpopularniejszych bezpłatnych znajdziecie Tachimanga i Paperback. Wybór jest większy – Panels, Komic itd. – najprościej będzie wyszukać je po frazie „Komga” wpisanej w AppStore/Sklep Play, a następnie przetestować i ocenić wg własnych kryteriów. Osobiście najbardziej lubiłem apkę Klutter, niestety nie wyszła ona nigdy poza fazę testów i jej dystrybucja została zaprzestana. Obecnie używam Tachimanga.


Opublikuj komentarz